47. Brattberget, Strand

Utsikt over Langfjordvannet
Utsiktsbenk er det også der
16
Besøk
0,97
km en vei
94
moh.
Enkel
Adkomst

På Hesseng tar du av på FV8850 opp mot Nyrud. Der i fra krysset kjør 29 km, og ta så av til høyre ned til Strand skoleinternat (museum), hvor man parkerer. 

Turbeskrivelse

Følg gjerne sporloggen på kartet.

Denne turen starter ved Strand skoleinternat. Den oppmerkede gamle skolestien, som går mot Langvasseid, starter til venstre bak internatet. Etter ca 50 meter tar man av opp til høyre, og etter en kort strekning på ca 1 km ligger utsiktspunktet på Brattberget, et stykkevtil venstre for stien. Der finner du koden. 

Fortsetter du etter den merkede stien vil du komme til Namdalen som også er perletur.

Du kan også starte fra Firkantvann, følge stien til Namdalen og videre til utsiktspunktet på Brattberget.

Strand skoleinternat ble bygget i 1905, og ble heldigvis ikke ødelagt under krigen. I dag er det museum. Bak internatet er en liten kirkegård. Her kan du lese mer om historien til internatet: 

https://www.varangermuseum.no/besok-oss/besokssteder/strand-skoleinternat/

Kontaktperson
Kristin Agersen
91123500

Egnet som sykkeltur?
Nei

Er turen skiltet?
Ja

Er turen merket?
Ja

Bestill Perletur-krus og skål i nettbutikken

Løype på kart

Last ned GPS-fil

Flest besøk 2025

Navn Besøk
Gerd Stene 2
Vårin Nielsen 1
Brita Christine Lillevik 1
Gerd Røst 1
Ranveig Saua 1
Monica Sjåstad 1
Tor Henrik Berg Henriksen 1
Lars Daniel Isaksen 1
Vanja Hildonen 1
Anja Greiner 1

Besøkslogg

Dato Antall besøk
04. jun 1
01. jun 3
31. mai 2
30. mai 4
29. mai 6

Samisk Beskrivelse

<p></p>