Padleområdet Jarfjord-Grense Jakobselv er noe av det det vakreste Sør-Varanger har å by på. Fra Lanabukt til Lille Jarfjord er det relativt skjermet farvann. Like nord for utløpet av Lille Jarfjord ligger perlen vår (eksponert padling den siste kilometeren). Her er det en flott slette med steile berg rundt på alle kanter, godt skjermet av flere små skjær og holmer.
Grunnene nord for Perletur-merket byr på godt fiske etter kveite, og om våren er det mulighet for å fange kongekrabbe. På land er det fine multebærmyrer og spennende klipper for fjellklatring og buldring.
Området er også regnet et av de beste for brott-padling i Sør-Varanger. Husk hjelm!
Både Skibshamna, Sagfjorden, Lillepasvik, og Holmen-Gråfjorden er flotte dagsturer som kan gjøres herifra.
Adkomst:
Start ved kaia i Lanabukt. Gode parkeringsmuligheter. Lett utsetting av kajakk.
Padleforhold:
Padlingen følger land hele veien, Stort sett skjermet farvann, men ved nordlige vinder er siste delen av turen eksponert for storhavet.
Leirplass:
Gode landingsforhold like sør for Perletur-merket. Området rundt merket byr på mange fine leirplasser.
Vann: Begrenset, ta med drikkevann Mobildekning: moderat til god. VHF: Dårlig
Les mer om turen og de 13 andre padleperlene i den brosjyre med kart som er laget for kajakkturene i Sør-Varanger.
Navn | Besøk |
---|---|
Lene Weigama | 1 |
Dato | Antall besøk |
---|---|
15. aug | 1 |